Sunday, June 16, 2024
HomeSOCIALENDERKOMBETAREMbi 3 000 të varrosur pas përmbytjeve shkatërruese

Mbi 3 000 të varrosur pas përmbytjeve shkatërruese

Mbi 3 000 viktime nga përmbytjet shkatërruese që goditën Libinë lindore janë varrosur nga autoritetet, tha të mërkurën një zyrtar nga një prej qeverive rivale të vendit, pasi mijëra të tjerë thuhet se janë të zhdukur. Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Tarek Al Kharraz, tha se 1 100 nga viktimat nuk mund të identifikoheshin dhe ishin varrosur në varre masive. Deklarata e tij erdhi pas varrimit të 2 090 personave te tjerë, identitetet e të cilëve ishin përcaktuar zyrtarisht. Megjithatë, zyrtari tha se është e vështirë të jepen shifra specifike për vdekjet e lidhura me përmbytjet. Ai priste që numri i vdekjeve të rritet më tej, duke thënë se rreth 9 000 persona janë regjistruar si të zhdukur. Të martën, al-Kharraz tha se numri i të vdekurve nga përmbytjet shkatërruese në Derna kishte arritur në 5 200. Kjo shifër nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur. Ai tha gjithashtu se një e katërta e Dernës ishte shkatërruar ose derdhur në det. Dy diga u shembën gjatë stuhisë, gjithashtu. Kombet e Bashkuara po mobilizojnë ndihmën për të mbijetuarit dhe po punojnë me partnerë vendas, kombëtarë dhe ndërkombëtarë për të marrë ndihmën e nevojshme humanitare urgjentisht për zonat e prekura”, tha Stéphane Dujarric, zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, António Guterres. Zëdhënësi tha se një ekip i OKB-së ishte në terren dhe po bashkëpunonte me autoritetet lokale për të vlerësuar nevojat dhe për të mbështetur përpjekjet e vazhdueshme të ndihmës. “Ndërsa punonjësit e shpëtimit dhe të afërmit vazhdojnë kërkimet, rreth 10 000 persona u raportuan të zhdukur në numërimin e fundit”, sipas Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe. Shifra nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments