Tuesday, May 28, 2024
HomeAKTUALITETZelensky përgatitet t'i drejtohet Kongresit

Zelensky përgatitet t’i drejtohet Kongresit

Fjalimi i Zelensky: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të mbajë një fjalim virtual para anëtarëve të Kongresit të SHBA në orën 9 të mëngjesit ET. Ekziston një mbështetje e gjerë midis ligjvënësve amerikanë për dërgimin e ndihmave në Ukrainë, dhe javën e kaluar Kongresi miratoi një paketë ndihme urgjente prej 13.6 miliardë dollarësh në ndihmë humanitare, mbrojtëse dhe ekonomike ndërsa pushtimi rus vazhdon. Sot, Zelensky pritet të bëjë thirrje që SHBA të ndihmojë në zbatimin e një zone të ndaluar fluturimi në Ukrainë — për të mbrojtur civilët — dhe të sigurojë avionë luftarakë që ukrainasit mund t’i përdorin për t’u mbrojtur.
Anëtarësimi në NATO: Ndërkohë, Zelensky ka hequr dorë nga aludimi i tij më i qartë se ai nuk pret që vendi i tij të bashkohet me NATO-n së shpejti. Ai kritikoi gjithashtu efektivitetin e dispozitës së nenit 5 të aleancës ushtarake — e cila përshkruan se një sulm ndaj një anëtari është një sulm ndaj të gjithëve — duke e quajtur atë “të dobët”. Dëshira e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n dhe statusi i saj si një partner i NATO-s, i parë si një hap drejt anëtarësimit përfundimtar të plotë, ishte ndër ankesat e shumta që citoi Presidenti rus Vladimir Putin në një përpjekje për të justifikuar pushtimin e vendit të tij.
Sulmohet strehë e sigurt për të evakuuarit: Qyteti qendror i Ukrainës, Zaporizhzhia, një destinacion për mijëra të evakuuar nga qyteti i rrethuar i Mariupol, është vënë nën zjarrin rus për herë të parë, sipas zyrtarëve në administratën rajonale. Nuk u regjistruan viktima. Më herët të mërkurën, autoritetet rajonale thanë se 3,207 automjete kishin arritur në Zaporizhzhia nga Mariupol, duke shtuar se strehimi ishte siguruar për më shumë se 3,000 njerëz.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments