Saturday, February 24, 2024
HomeSHKENCA DHE JETAZbulohet një ”vals kozmik” me gjashtë planetë rreth yllit të tyre

Zbulohet një ”vals kozmik” me gjashtë planetë rreth yllit të tyre

Zbulohen disa planete me orbita aq të rregullta sa ngjajnë me një valsi kozmik, një ritëm që ka qenë gjithmonë i njëjtë për ndoshta katër miliardë vjet: kjo është arsyeja pse sistemi i gjashtë planetëve u zbulua në komën e Berenices, 100 vjet dritë larg nga Toka ka habitur astronomët. Këta planetë, pak më të mëdhenj se i yni dhe relativisht afër një ylli më të zbehtë se Dielli, mund të ketë kushte për të pritur forma jete. I publikuar në revistën Nature, zbulimi është rezultat i një përpjekjeje të madhe ekipore, me teleskopë hapësinorë që punojnë me teleskopë me bazë në Tokë dhe dhjetëra studiues.

Kalimi i këtyre planetëve përpara diskut të yllit të tyre është teknika që bëri të mundur zbulimin e sistemit të ri planetar. Sistemi planetar i sapo zbuluar sillet rreth yllit të quajtur HD 110067, më i ndritshmi i zbuluar deri më tani që ka një sistem prej më shumë se katër ekzoplanetësh. Për astronomët, zbulimi është një minierë e të dhënave, e dobishme për të kuptuar formimin e sistemeve planetare.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments