Saturday, July 20, 2024
HomeAKTUALITETRajoni,Europa Moti-E Mërkurë,12 Qershor 2024

Rajoni,Europa Moti-E Mërkurë,12 Qershor 2024

Përsa i përket ditës së mërkurë; Republika e Kosovës do të VIJOJE nën dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike gjatë paradites duke bërë që moti të jetë kryesisht i kthjellët POR pas – mesditës dhe në vijim; vranësirat do të bëhen të dukshme në pjesën më të madhe të republikës së Kosovës KU më të theksuara vranësirat do të paraqiten në zonat përgjatë kufirit me territorin Shqiptar. Temperaturat e ajrit të pesojnë rënie në mëngjes POR mbeten kostante vlerat e mesditës duke u luhatur nga 10°C minimalja e shënuar përkatësisht në qytetin e Mitrovicës deri në 30°C vlera maksimale në Prizren e Gjakovë. Era do të fryjë mesatare deri e fortë duke arritur shpejtesinë mbi 40 km/h nga drejtimi veriperëndimor.

Republika e MV – gjatë orëve të paradites PARAQITET në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të pakta POR orët e pasdites do të kenë shtim të vranësirave në të gjithë MV, ku më të dukshme vranësirat do të jenë në zonat kufitare me Shqipërinë duke rrezikuar momente me pika shiu. Parashikohet që kjo situatë e kthjellimeve dhe vranësirave të herë pas-herëshme të na shoqërojë deri mëngjesin pas-ardhës. Temperaturat e ajrit të pesjnë rënie të lehtë në mëngjes POR mbeten kostante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 9°C minimalja deri në 35°C vlera maksimale në rang territori. Era do të fryjë mesatare POR herë ps here e fortë duke arritur shpejtesinë mbi 45 km/h nga drejtimi verior dhe veriperëndimor.

Britania e madhe si edhe pjesërisht Qëndra e kontinentit do të PAARQITEN nën ndikimin e motit të paqëndrueshëm me vranësira dhe reshje të dendura shiu KU herë pas here shirat do të jenë në formë shtrëngate; shoqëruar me stuhi të forta ere. Po ashtu; Europa Lindore MBETET nën ndikimin e vranësirave të shumta të cilat herë pas here do të sjellin rrebeshe shiu NDERSA moti i kthjellët dhe i nxehtë do të vijojë në; Pellgun e Mesdheut si edhe Europën Juglindore; si pasojë e masave ajrore me origjinë Afrikane.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments