Sunday, September 24, 2023
HomeSOCIALESHENDETESIProcedurat më të njohura të kirurgjisë plastike në botë

Procedurat më të njohura të kirurgjisë plastike në botë

Kirurgjia plastike po bëhet gjithnjë e më popullore vit pas viti. Me një shumëllojshmëri procedurash të disponueshme dhe pranim kulturor në rritje, nuk është për t’u habitur që më shumë njerëz po zgjedhin kirurgjinë estetike se kurrë më parë. Sipas Shoqatës Amerikane të Kirurgëve Plastikë (ASPS), rreth 16 milionë operacione estetike kryhen në SHBA çdo vit. Dhe ndërsa disa procedura kanë qenë të njohura për dekada të tëra, operacione të tjera më të reja po rriten me shpejtësi në popullaritet. Bikektomia – E njohur gjerësisht si heqja e dhjamit bukal (faqeve), procedura heq dhjamin bukal, një -pjesë dhjami që ndodh natyrshëm në zonën e zbrazët të faqeve. Kjo procedure zakonisht nuk kryhet te njerëzit me fytyrë të hollë dhe të ngushtë, pasi heqja e yndyrës mund të bëjë që fytyra të duket më skeletore me kalimin e moshës.

Liposuksion – Liposuksion është një procedurë që thith yndyrën nga pjesë të veçanta të trupit për të krijuar një siluetë më të hollë. Në këtë procedurë, depozitat e yndyrës hiqen përmes një tubi të hollë të quajtur kanulë. Kjo procedurë mund të kryhet në disa zona të trupit, si kofshët ose barku. Blefaroplastika – E njohur zakonisht si kirurgjia e qepallave, blefaroplastika kryhet për të korrigjuar ose hequr qeskat nën sy. Procedura gjithashtu heq lëkurën dhe yndyrën e tepërt mbi qepallë, gjë që i bën sytë të duken më të mëdhenj dhe më të hapur.

Rinoplastika – E njohur edhe si operacioni i hundës, rinoplastika përdoret për të riformuar hundën. Kirurgu mund të zvogëlojë madhësinë e saj të përgjithshme ose të përmirësojë zona specifike. Rinoplastika mund të përdoret me një operacion të njohur si septoplastikë për të trajtuar një septum të devijuar, një pasazh hundor të keq formuar që mund të ndikojë në frymëmarrje. Ritidektomia -Ritidektomia ose lifting i fytyrës, është një zgjidhje kirurgjikale për rrudhat dhe rëniet që shfaqen me plakjen. Kjo procedurë shpesh kombinohet me procedura të tjera, të tilla si blefaroplastika e lartpërmendur, ngritja e qafës ose lëkura e lëkurës. Browplasty – Browplasty është ngritja e vetullave, një procedure e cila tërheq lëkurën e ballit më fort për të hequr rrudhat. Ndërsa ngritja e vetullave është një procedurë e përhershme, rrudhat e lehta mund të kthehen me kalimin e kohës.

Reduktimi i ballit – Reduktimi i ballit, i njohur gjithashtu si ulja e vijës së flokëve, është një procedurë kirurgjikale që përdoret për të zvogëluar gjerësinë vertikale të ballit. Duke bërë prerje të vogla përgjatë vijës së flokëve, kryhet një reduktim i ballit duke hequr lëkurën e tepërt dhe duke tërhequr vijën e flokëve më poshtë. Shenja e shkaktuar nga prerja fshihet lehtësisht në vijën e flokëve. Malarplastika – E njohur edhe si zmadhimi i mollëzave, qëllimi i kësaj procedure është të shtojë volumin ose ngritjen e faqeve. Opsionet kirurgjikale për rritjen e faqeve eshte kur yndyra injektohet nën lëkurë ose implantet e faqeve.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments