Jashtë me të vjetrën, brenda me të renë, shkruan BBC, në një reportazh për Downing Street Nr.10.

Asgjë nuk përfaqëson biznesin e shpejtë dhe të pamëshirshëm të politikës sa furgonat e largimit në Downing Street.

Zhvendosja e një kryeministri të ri – stafi, familja, kafshët shtëpiake dhe mjetet shtëpiake – në 10 Downing Street është një arritje komplekse. Ja se si ndodh:

Sunaks del, Starmers hyn

Gjëja e parë që duhet të dini: kjo ndodh brenda një dite.

Ish-kryeministri Rishi Sunak liroi 10 Downing Street të premten pasi laburistët fituan një fitore dërrmuese në zgjedhjet e përgjithshme. Menjëherë pas kësaj, kryeministri i ri Keir Starmer dhe gruaja Victoria Starmer mbërritën në numrin 10.

“Puna e ndryshimit fillon menjëherë”, tha Starmer jashtë derës së zezë ikonike, përpara se të hynte në zyrën dhe shtëpinë e tij të re.

Fëmijët e çiftit, ndryshe nga disa ish-kryeministra, nuk u shfaqën në fotografinë në shkallët e Downing Street. Kjo për shkak se Starmers kanë zgjedhur të mbajnë larg syrit të publikut djalin e tyre 16-vjeçar dhe vajzën 13-vjeçare.

Duke hyrë brenda

Një pengesë e parë për një kryeministër të ri mund të jetë kalimi nga dera e përparme.
Në vend që kryeministri të kërkojë çelësat e tij, stafi i sigurisë në Downing Street hap derën sapo kryeministri kthehet për t’u përballur me të. Kjo nuk është gjithmonë e qartë, siç kujtoi në vitin 2021 një ndihmës i ish-kryeministrit laburist Tony Blair.

“Toni përfundoi fjalimin e tij…, por pashë se ai kishte një hezitim. Dhe e dija, dera! Si hapet dera?”, kujton ai.

Me një sy në monitorin e CCTV-së dhe një dorë në derë, stafi i brendshëm hyn në veprim kur marrin sinjalin, një detaj që mund të jetë i lehtë për t’u harruar në vorbullën e një fitoreje zgjedhore.

Pasi brenda, kryeministri përshëndetet nga stafi i Downing Street. Këta përfshijnë nëpunës civilë, këshilltarë të posaçëm të emëruar politikisht dhe staf të përhershëm, duke përfshirë shefat e kuzhinës dhe rojet e sigurisë. Stafi zakonisht rreshtohet në korridore dhe duartrokit udhëheqësin e ri në ditën e tyre të parë.

Të qëndrosh në numrin 10 apo në numrin 11?

Kryeministri që merr rezidencën në numrin 10 është një moment historik për një qeveri të re – por lideri mund të përfundojë të jetojë në shtëpinë ngjitur. Duke filluar me familjen Blair në vitin 1997, kryeministrat duke përfshirë Boris Johnson dhe David Cameron shpesh kanë zgjedhur të jetojnë në apartamentin më të gjerë me katër dhoma gjumi në nr 11.
Natyrisht, një banor i përhershëm, i patrazuar nga ngritja dhe rënia e qeverive, është macja Larry që u adoptua dhe u soll në Downing Street në 2011.

Kuti, kuti, kuti

“Është shtëpia e tyre dhe është një shtëpi mjaft e madhe,” tha Stephen Morris, drejtor menaxhues i firmës së largimit që paketoi pronat e Blairs në 2000 kuti kur ata u larguan nga Downing Street në 2007.
“Ju nuk i lejoni njerëzit të dinë se çfarë po lëvizni. Sepse dëgjon dhe sheh gjëra që një gazetë do të donte!”, thotë ai.

Politika mund të ecë shpejt, e po ashtu edhe largimet

Morris kujton se mori një telefonatë në vitin 2010 në mbrëmjen kur kryeministri Gordon Brown dha dorëheqjen, duke i kërkuar ekipit të tij që të ishte gati për të filluar lëvizjen të nesërmen.

Perde, qilima dhe shtresa boje

Kryeministrat mund t’i japin Downing Street-it një ngjyrë të freskët, duke përdorur një grant publik vjetor prej 30,000 paund për të kryer rinovimet. Por, Boris Johnson dhe gruaja e tij Carrie u kritikuan kur rinovimi i tyre i gjerë i banesës mbi numrin 11 kushtoi më shumë se 200,000 paund.

Johnson dhe gruaja e tij donin ta transformonin banesën nga “makthi i mobiljeve John Lewis” të kryeministres së mëparshme Theresa May në një “strehë të shoqërisë së lartë”, sipas revistës ”Tatler”.

Puna fillimisht u pagua nga Zyra e Kabinetit, por 52,000 paund iu dhanë Partisë Konservatore nga donatori konservator Lord Brownlow për të mbuluar faturat.

Komisioni Zgjedhor gjobiti partinë konservatore dhe zbuloi se ajo nuk kishte deklaruar me saktësi të gjitha donacionet e Lord Brownlow për rinovimin.

Një central elektrik politik dhe shtëpi familjare

Pasi ai të vendoset atje, Downing Street do të jetë vendi ku Keir kryen detyrat e tij më të rëndësishme, të tilla si mbajtja e takimeve të kabinetit dhe mirëpritja e liderëve të huaj. Por, është gjithashtu një shtëpi familjare, ku organizohen festa ditëlindjesh dhe hapësirë ​​për relaksim.

Brenda rezidencës varen portrete të ish-kryeministrave

Është një “dinamikë e çuditshme”, tha Jack Brown, një ish-kërkues në rezidencën nr 10.

Familja e Harold Macmillan, kryeministër konservator nga viti 1957 deri në 1963, thuhet se e shijonte kohën në Downing Street, megjithëse kishte rregulla strikte për fëmijët që ngasin biçikletat nëpër korridor gjatë mbledhjeve të kabinetit.

Por, ish-kryeministri laburist Harold Wilson dhe familja e tij i patën të vështira “shqetësimet nga zyrtarët”.

Mary Wilson vendosi një zile në dhomat e saj të katit të dytë për të ndaluar nëpunësit civilë që të ndërhynin.

Netët e së premtes në shtëpinë Starmer janë të parat për familjen.

“Ne kemi pasur një strategji në vend – dhe ne do të përpiqemi ta mbajmë atë – e cila është të krijojmë kohë vërtet të mbrojtur për fëmijët”, tha Keir për ”Virgin Radio”.

“Kështu që të premten – e kam bërë këtë për vite me radhë – nuk do të bëj një punë që lidhet me punën pas orës gjashtë”, shtoi ai.

Ajo që sjellin këto netë të premte në shtëpinë e re do të jetë një nga zgjedhjet e shumta me të cilat përballet familja Starmer. Gjatë ditëve të ardhshme, ata do të kenë shumë kuti për të shpaketuar. Dhe një detyrë më kritike, nëse edhe më e qetë, për kryeministrin e ri: kthimi i zemrës së pushtetit politik në një shtëpi familjare.