Monday, December 11, 2023
HomeAKTUALITETEuropa,Rajoni Moti-E Shtunë,23 Shtator 2023

Europa,Rajoni Moti-E Shtunë,23 Shtator 2023

Territori i Kosovës përgjatë gjithë 24 – orëshit; do të jetë me alternime kthjellimesh dhe kalime të shpeshta të vranësirave të cilat më të dukshme do të jenë në zonat veriore të vendit. Parashikohet që kthjellimet më të theksuara të jenë në zonat Jugore të Kosovës. Ndërsa në zonat Veriore herë pas here vranësirat pritet të pësojnë zhvillime të përkohshme duke gjeneruar reshje të pakta shiu.

Pjesa më e madhe e territorit të MV parashikohet që të jetë nën dominimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, duke bërë që të ketë mbizotërim të vranësirave POR herë pas her priten edhe intervale me kthjellime. Më të dukshme; vranësirat paraqiten në zonat veriore dhe veriperëndimore duke gjenruar reshje të pakta shiu. Ndërsa gjatë natës vonë; do të theksohen vranësirat në të gjithë republikën e MV.

MBETET me alternime kthjellimesh dhe kalime të shpeshta vranësirash Lindja e kontinentit. Gjithashtu; gadishulli Iberik si edhe brigjet e Egjeut doi të dominohen nga moti i qëndrueshëm, KU kthjellimet dhe temperaturat e larta do të jenë dominante. Ndërsa; Ballkani Veriperëndimor, Europa Qëndrore si edhe Vendet Nordike pritet të jenë me vranësira të shumta të cilat do të gjenerojnë reshje shiu KU herë pas here do të jenë rrebeshe shoqëruar me shkarkesa elektrike.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments