Tuesday, September 26, 2023
HomeAKTUALITETEuropa,Rajoni Moti-E Martë, 12 Shtator 2023

Europa,Rajoni Moti-E Martë, 12 Shtator 2023

Republika e Kosovës parashikohet të MBETET nën mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, KU kthjellimet do të jenë dominuese në një pjesë të mirë të vendit dhe nën ndikimin e temperaturave relativisht të larta për gjatë gjithë 24_orëshit. Kjo situatë sinoptike dhe termike vjen si pasojë e valës së nxehtë që ka përfshirë territorin, KU parashikohet që temperaturat më të larta të rregjistrohen në zonat Jugperëndimore dhe Jugore të Kosovës deri në 33 gradë C.

Dita e martë, mbetet nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme duke bërë që të ketë mot të kthjellët gjatë gjithë paradites POR orët e pasdites do të sjellin kalime vranësirash nëpër të gjithë MV KU më të dukshme do të jenë në Lindje të territorit të MV. Temperaturat e ajrit në orët e para të mëngjesit rregjistrojnë 11 gradë C NDERSA në mesditë do të ngjiten deri në 34 gradë C.

Pothuajse i gjithe kontinentit Europian do të jetë nën dominimin e masave ajrore të qëndrueshme duke bërë që moti i kthjellët të jetë prezent; Konkretisht më shumë diell do të ket` në; Gadishullin Apenin si edhe pjesën më të madhe të rajonit të Ballkanit  NDERSA Gadishulli Skandinav,  Ishujt Briranikë si edhe brigjet veriperëndmore të Europës do të PARAQITEN me vranesira konvektive  rrebeshe shiu si edhe mini-stuhi ere.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments