Tuesday, July 23, 2024
HomeSOCIALESHENDETESIPër çfarë shërben kortizoni?

Për çfarë shërben kortizoni?

Kortizoni është një hormon i prodhuar natyrshëm nga trupi i njeriut. Por përdoret edhe si ilaç, pasi është në gjendje të veprojë si një anti-inflamator dhe imunosupresant shkruan melarossa.it. Ai u zbulua në fillim të viteve 1900, kur shkencëtarët kuptuan se ky hormon mund të përdoret si një ilaç për artritin reumatoid dhe sëmundjen e Addison. Deri më sot, kortizoni tregtohet në të gjithë botën si ilaç. Në fakt, është efektiv për të luftuar episodet alergjike, astmën, urtikarinë, rinitin, inflamacionin e kyçeve, sëmundjet e lëkurës dhe sklerozën e shumëfishtë. Kortizoni i përket familjes së kortikosteroideve. Ai ushtron veprimin e tij duke bllokuar në mënyrë aktive përgjigjen e sistemit imunitar, duke kufizuar kështu dëmtimin e indeve të përfshira. Në varësi të qëllimit terapeutik, mund të merret nga goja në formë tabletash, të aplikohet nga jashtë në lëkurë si krem ​​ose të administrohet me injeksion intramuskular. Megjithatë, konsumimi i zgjatur i kortizonit mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësore. Prandaj, rekomandohet përdorimi i tij ekskluzivisht me recetën e mjekut tuaj. Kortizoni: çfarë është? Kortizoni është një hormon që sekretohet nga gjëndrat mbiveshkore, në veçanti nga pjesa e ndërmjetme kortikale (fascikulati) i gjëndrës mbiveshkore, duke filluar nga kolesteroli. Nën kontrollin e boshtit hipotalamo-hipofizë, kortizoni aktivizohet në kushte stresi. Funksioni i tij kryesor është të rregullojë mekanizmat që përgatisin organizmin për reaksionin “lufto ose ik”. Kortizoni rrit presionin e gjakut. Në të njëjtën kohë, është në gjendje të shtypë aktivitetin e sistemit imunitar, duke ushtruar një veprim anti-inflamator. Kortizoni: për çfarë shërben? Falë aktivitetit të tij anti-inflamator, kortizoni përdoret si ilaç për gjendjet e astmës, artritit, alergjive, por edhe për trajtimin e sëmundjeve autoimune dhe madje edhe çrregullimeve të lëkurës, si ekzema, acarimet nga rrezatimi ultravjollcë, pickimi i insekteve dhe dermatiti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments