Friday, June 21, 2024
HomeAKTUALITETNdotje mjedisore e lartë në HIMARE .

Ndotje mjedisore e lartë në HIMARE .

Anijet të Forcës Detare shqiptare për shuarjen e flakëve.

Këtë lajm e ka bërë të ditur ministri i Mbrojtjes duke postuar në rrjete sociale pamjet nga misioni për të shuar zjarrin, ndërsa më tej sqaron se zjarri ka rënë jashtë ujërave tona fillimisht, por tashmë operacioni po kryhet në territorin tonë, 5 milje larg Porto Palermos.

Ndërkaq, në operacionin që po drejtohej nga pala greke janë angazhuar edhe anijet e forcës tonë detare.

“Dy anijet të Forcës Detare shqiptare i janë bashkuar përpjekjeve për shuarjen zjarrit në tragetin e linjës Brindizi-Gumenicë të përfshirë nga flakët mbrëmjen e djeshme në det. Fillimisht zjarri ka rënë jashtë ujërave tona territorial, por tashmë operacioni po kryhet në ujërat tona territorial, 5 milje larg Porto Palermos. Në operacionin që po drejtohet nga pala greke janë angazhuar edhe anijet e Forcës sonë Detare, Butrinti dhe ajo patrulluese R-117. Më herët pasagjerët dhe pjesëtarët e ekuipazhit janë evakuuar nga anija”, shkruan Peleshi.

Digjet per shkaqe ende te panjohura trageti ne KORFUZ. Mediat greke raportojnë për 10 të zhdukur nga zjarri që ra mëngjesin e sotëm në tragetin e pasagjerëve Euroferry Olympia

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments