Tuesday, September 26, 2023
HomeSOCIALENDERKOMBETAREMinsku dhe Kievi në BE janë makthi i Putinit

Minsku dhe Kievi në BE janë makthi i Putinit

Bjellorusia dhe Ukraina në Bashkimin Evropian janë një makth për Putinin dhe kjo është arsyeja pse ai filloi luftën kundër Ukrainës, deklaroi kreu i opozitës bjelloruse, Svetlana Tikhanovskaya gjatë fjalimit të saj në Parlamentin Evropian. ”Bjellorusia dhe Ukraina në BE do të çojë në kolapsin përfundimtar të perandorisë rusisht. Një herë e përgjithmonë”, theksoi ajo. ”Ndryshe nga lufta në Ukrainë, e jona është një luftë e heshtur, por synimi i Rusisë në këtë luftë është të na bëjë si Ukraina: transformimi i një vendi sovran si Bjellorusia, në një tjetër koloni ruse”, shpjegoi Tikhanovskaya. ”Në heshtje ata po shtrëngojnë kontrollin mbi ekonominë tonë, mbi forcat tona të armatosura, mbi institucionet tona. Në heshtje po shkatërrojnë shoqërinë tonë civile, partitë, politikanët dhe median. Ata po shtypin çdo shenjë mospajtimi”, tha liderja bjelloruse. ”Ju bëj thirrje që të mbështesni rezolutën e paraqitur nga Petras Austrevicius që mbështet aspiratat evropiane të bjellorusëve, për më tepër grupet tuaja parlamentare mund të miratojnë deklarata të veçanta në mbështetje të zgjedhjes evropiane për Bjellorusinë. Kjo mund të japë shpresë për shumë njerëz”, përfundoi Tikhanovskaya.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments