Monday, October 21, 2024
HomeSPORT-KULTURE-ARTSPORTMessi shënon në ndeshjen e 1 000

Messi shënon në ndeshjen e 1 000

Lionel Messi festoi ndeshjen e tij të 1000-të si futbollist profesionist duke shënuar golin e hapjes në fitoren 2-1 të Argjentinës kundër Australisë të shtunën, për një vend në çerekfinalet e Kupës së Botës. Goditja e minutës së 35-të të Messit ishte goli i tij i 789-të që nga debutimi i vitit 2004, i pari i tij ndonjëherë në një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës dhe i nënti në total në turneun botëror me të cilin ai kaloi një përpara ikonës tjetër të Argjentinës, Diego Maradona. Australia nuk i kishte lënë hapësirë Argjentinës përpara se të mposhtej nga gjeniu Messi. Fitorja i dha Argjentinës një datë çerekfinale të premten kundër Holandës, e cila mundi SHBA-në 3-1 në ndeshjen tjetër të 1/16-ave. Ky do të jetë takimi i tyre i gjashtë në Kupën e Botës, pasi Argjentina fitoi finalen e 1978-ës 3-1, humbi çerekfinalen e vitit 1998 2-1 dhe fitoi gjysmëfinalen e 2014-ës me penallti 4-2 pas një barazimi 0-0. “Ne e kishim lojën nën kontroll dhe mund të kishim shënuar një tjetër. Ne pothuajse u ndëshkuam për këtë në minutën e fundit. Kishte disa momente të frikshme, por ia dolëm,” tha Messi, i cili shpreson të fitojë përfundimisht Kupën e Botës në përpjekja e tij të pestë dhe të fundit. “Nuk ishte e lehtë, por jam shumë i lumtur që kemi kaluar. Ne duhet të luajmë çdo tre ditë, por mezi prisnim të luanim para tifozëve tanë. Ne duhet të vazhdojmë të qëndrojmë së bashku si ekip”, theksoi ai.https://ata.gov.al/2022/12/04/katar-2022-messi-shenon-ne-ndeshjen-e-tij-te-1-000-te/