Wednesday, June 12, 2024
HomeSOCIALENDERKOMBETAREBE: Heqja e shënuesve kufitarë nga Rusia e papranueshme

BE: Heqja e shënuesve kufitarë nga Rusia e papranueshme

Bashkimi Evropian ka denoncuar heqjen nga Rusia të bovave që shënojnë kufirin me Estoninë në lumin Narva, sipas BBC. ”Një total prej 24 nga 50 bova të vendosura për të shënuar rrugët e lundrimit u hoqën në orët e para të së enjtes”, thanë zyrtarët estonezë. Tensionet mbi kufirin janë rritur që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në vitin 2022. Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se “veprime të tilla janë të papranueshme”. “Ky incident kufitar është pjesë e një modeli më të gjerë të sjelljes provokuese dhe veprimeve hibride nga Rusia, duke përfshirë kufijtë e saj detarë dhe tokësorë në rajonin e Detit Baltik”, tha ai në një deklaratë. ”Moska ka kundërshtuar vendosjen e shënuesve lundrues, të përdorura për të parandaluar që varkat të devijojnë në ujërat e huaja, dhe kundërshtoi vendndodhjet e planifikuara të rreth gjysmës së 250 bovave”, tha shërbimi i rojes kufitare të Estonisë. Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas tha se po përpiqej të sqaronte situatën me Rusinë. Ajo tha se dukej se ishte pjesë e një “modeli më të gjerë” veprimi nga Moska për të përdorur “mjete që lidhen me kufirin për të krijuar frikë dhe ankth”. Ministria e Jashtme e Estonisë tha se kishte thirrur të ngarkuarin me punë të Rusisë dhe tha se po e trajtonte masën si një “incident provokues kufitar”. Në një deklaratë, ajo tha se kishte kërkuar “kthimin e menjëhershëm” të bovave.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments