Friday, October 25, 2024
HomeSPORT-KULTURE-ARTSPORTReali është në krye !!

Reali është në krye !!

Real Madrid dridhet, përfundon 1-1 me Girona. Në Bernabeu skuadra e Ancelottit nis më mirë dhe afër epërsisë me Modric dhe Rodrygo, por miqtë marrin masa dhe Blancos arrijnë të rrezikojnë vetëm me gjuajtje nga distanca. Nga ana tjetër, katalanasit u mbrojtën mirë dhe për pak kaluan në epërsi me Herrerën që parakaloi Courtois, por goditi traversën në minutën e 37-të. Pjesa e dytë hapet me kampionët e Spanjës akoma në vështirësi: Rudiger gabon dhe i shërben Castellanos që e dërgon Valery thellësi të sulmit, Courtois është gati dhe mbron portën. Megjithatë, në momentin më të keq të Realit, prekja e Vinicius (70′) në një asistim të Valverde u jep avantazhin madrilenëve. Blancos sulmojnë dhe vetëm një pritje e shkëlqyer nga Gazzaniga ndaj Asensio shmang dyfishimin. Në minutën e 80-të, ndeshja ndryshon sërish: një prekje dore nga Asensio, pas një kontrolli në Var, i jep mundësinë Girona të barazojë rezultatin. Stuani godet nga pika e bardhë dhe nuk gabon: 1-1 në Bernabeu. Në të 88’ Reali gjen sërish avantazhin me Rodrygo, por arbitri anulon për një faull ndaj portierit. Në finale, skuadra e Ancelottit mbetet me 10 për shkak të përjashtimit të Kroos. Në bilbilin e trefishtë Reali duhet të mjaftohet vetëm me një pikë, por kreu i tabelës është i sigurt.https://sport.rtsh.al/artikull/reali-frenon-ne-shtepi-me-girona-por-eshte-ne-krye-1-nga-barca